Заручники спеки
На календарі – вже фактично літо, та й погода вже на більшості території України встановилася насправді літня – щонайменше дуже-дуже тепла, а подекуди – й відверто спекотна. І, напевно, немає жодної людини, яка б після тривалих холодів та безпросвітних дощів не раділа таким довгоочікуванім сонцю та теплу, коротким ночам та довгим дням, а ще, звичайно – канікулам та омріяної відпустки. Втім, є певні моменти, які дещо псують всі приємні враження від літа: в когось це
- neuvěřitelné dusno v MHD ve špičce, někomu zůstal celý den rozpálený interiér auta na otevřeném parkovišti bez pnutí na stínu. A pokud lze cestujícím autobusů či mikrobusů v tomto případě jen doporučit, aby v létě chodili více pěšky, alespoň pokud musí urazit krátkou vzdálenost, pak je pomoc majitelům aut trpících někdy prostě strašným vedrem o něco složitější. Ale i tak to zkusíme!
Doufáme, že rady zkušených odborníků vám budou užitečné.
- Отже, перше й найголовніше правило, про яке всі добре знають та яким водночас часто-густо нехтують. Намагайтесь не залишати авто на відкритому майданчику, навіть якщо залишаєте його на кілька хвилин! І повірте: між варіантами «залишити автівку в тіні дерев і пройтися до потрібного місця» чи «припаркуватися прямо перед входом до офісу, але на самому сонці» кращим є, безумовно, перший. І ви це відчуєте одразу як сядете в машину! До речі, окрім просто неприємних відчуттів та дискомфорту від перебування ніби на гарячій пательні, за словами лікарів, це ще й вкрай небезпечно для вашого здоров’я – і тим, хто страждає від захворювань сердечно-судинної системи чи на собі знає, що таке підвищений тиск, про це варто пам’ятати в першу чергу.
- V létě je vhodné mít v kabině záclonu odrážející slunce (nebo speciální pláštěnku). A pokud musíte nechat auto na přímém slunci, nezapomeňte jej umístit na čelní sklo (a nejlépe i na zadní). To ochrání interiér před nebezpečným „přehříváním“ a pomůže ochránit čalounění před spálením.
- Ваше гасло: танки бруду не бояться? Тож помити зайвий раз машину ви не поспішаєте? А дарма, адже, окрім того, що вимите авто і виглядаєте привабливіше, і пасажирам й водієві в салоні такої машини приємніше, «автомийка» ще й, як виявляється, є корисними засобом «боротьби» із надокучливим сонцем. Справа в тому, що забруднене покриття (неважливо – лакофарбове чи скляне)гірше відбиває сонячне проміння, через що швидше та сильніше нагрівається салон. Тому – парадоксально, але факт! – чиста чорна машина нагрівається повільніше, аніж біла, але брудна.
- Co děláme, když v horkém dni usedneme za volant? Správně, zapněte klimatizaci. I když... ne úplně správně. Alespoň to si myslí lékaři a bijí na poplach: klimatizace je v létě nejčastější příčinou nachlazení (alespoň), onemocnění dýchacích cest, dokonce i zápalu plic (což už je problém!). Takže dva tipy: při zapínání klimatizace nejprve pozorujte mírný teplotní rozdíl v kabině a venku (například venku +300 - naprogramujte klimatizaci na +250 a poté - po 10-15 minutách - postupně snižujte na 220 a v případě potřeby ještě níže). A druhé doporučení lékařů: v žádném případě nesměřujte proud vzduchu na sebe ani na cestující. Nejlepší možnost: upravit zařízení tak, aby studený vzduch padal na nohy (ale bez fanatismu!) a foukal pod strop kabiny.
І ще дві невеличкі поради стосовно кондиціонера – щоправда, не від лікарів, а від майстрів автосервісу. Так ось, вони наполегливо радять після довгого перебування транспортного засобу на сонці кондиціонер взагалі одразу не вмикати. І тут не до суперечок: краще перетерпіти певний час спеку, аніж потім ремонтувати двигун, який може відреагувати на різкий перепад температур поламкою. Пошкоджень, а саме тріщин, може зазнати й лобове скло, якщо після кількагодинного перебування під прямими сонячними променями ви спрямуєте на нього потік повітря. Отже, висновок: кондиціонер – це, звичайно, добре, але користуватися ним теж слід обережно, аби потім не пітніти вже не від спеки, а внаслідок лихоманки чи важких роздумів на предмет того, де взяти гроші, аби відремонтувати машину (а договір КАСКО, як ви розумієте, ризик недбальства автовласника, що призвів до пошкодження автомобіля, не покриває, тож «любителям» кондиціонерів в разі чого доведеться розраховувати виключно на власні кошти).
Якщо ж ваш автомобіль не облаштований кондиціонером (про що ви, звісно, щоразу шкодуєте, сідаючи в спекотний день в машину), експерти рекомендують пригадати «дідівський» спосіб охолодження салону. До речі, він є безпечнішим у застосуванні і для вашого здоров’я, і для самого авто, а до того ж – набагато дешевшим за встановлення кондиціонера. Отже, спосіб такий: придбайте звичайні грілки, наповніть їх на 80-90% водою, охолодіть у морозильній камері – поки вона не перетвориться на лід. Розклавши такі «крижані» грілки по салону, ви зможете досягти відчутного ефекту охолодження і впродовж декількох годин зможете насолоджуватися такою приємною влітку прохолодою. Як то кажуть, дешево та сердито. І, головне, без шкоди здоров’ю та машині!
Тож експериментуйте, шукайте оптимальний для себе варіант та почувайтеся комфортно!
Гарних літніх поїздок!